SN74AS20N
Mfr.Part #
SN74AS20N
Datasheet
SN74AS20N
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Stock
245
Current - Output High, Low :
2mA, 20mA
Logic Level - High :
2V
Logic Level - Low :
0.8V
Logic Type :
NAND Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
5ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
2
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-PDIP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V